Hovorí vám niečo výraz „surferské ucho“?
Otužujete, plávete v chladnej vode, alebo surfujete v chladnejších vodách? Radi si ponoríte tvár, či celú hlavu? Možno neponárate hlavu vo vode s teplotou 0-6°C, ale skúšate pokiaľ to zvládate, vačšina ešte ponorí hlavu kým má voda okolo 10 stupňov Celzia. Pozor však na uši! Ak nemáte ochranu uší, nie je to dobrý nápad, môžete mať vážne problémy so sluchom až ohluchnúť. Nejdem zbytočne zveličovať, no myslím si, že by mal túto informáciu vedieť každý nadšenec otužovania, plávania.
Ľadová voda a sluch
Vedeli ste ze ľadová voda môže spôsobiť zhoršenie sluchu alebo aj úplne ohluchnutie?
Exostóza – zhrubnutie kosti
Daná diagnóza má aj medicínsky názov – Exostóza.
Exostóza je medicínsky termín pre abnormálny nárast kosti, Určite to poznáte pri vybočenom palci (Hallux valgus)
V dôsledku studenej vody a chladu sa to môže začať diať aj v ušnom kanáliku (vo zvukovode). Ľudovo sa tomu hovorí surferské ucho, alebo plavecké ucho. Je to odvodené od skutočnosti, že plavci a surferi sú častejšie vystavovaní studenej vode v porovnaní s priemerom populácie a trpia exostózou v uchu oveľa častejšie. Exostózou sú tiež postihovaní lyžiari, surferi, potápači, či kajakisti.
Ako vzniká exostóza v uchu?
Ušný bubienok je veľmi tenký, má približne 0,1 mm a koža vo zvukovode ma ani nie 1 mm. Je preto veľmi citlivá na chlad. Aby bol ušný bubienok chránený, keď sa ucho vystavuje chladu, vyrastajú v ňom kostenné výbežky. Bežný ušný kanálik má v priemere 5-8 mm.
Pravidelné vystavovanie uší studenému vetru či ľadovej vode spôsobuje zhrubnutie kosti okolo zvukovodu. Ako kosť postupne hrubne, priemer ušného kanálika sa zmenšuje, a ak s tým človek nič nerobí, môže sa otvor úplne zablokovať. Exostóza sama o sebe nie je nebezpečná (okrem toho že človek ohluchne), no zúžený kanálik môže zachytávať ušný maz a iné odumreté bunky, čiastočky vo zvukovode, a to môže viesť k opakovaným infekciám ucha. Preto je niekedy potrebný chirurgický zákrok na odstránenie zachytených čiastočiek v uchu.
Aké sú symptómy exostózy v uchu?
Medzi symptómy exostózy patrí zhoršenie sluchu a častejšie infekcie ucha. V skoršom štádiu to môžete spozorovať častým zaľahnutím ucha. V dôsledku toho že v uchu ostane voda po plávaní či kúpaní.
Liečba
Exostóza sa najčastejšie lieči chirurgickým zákrokom na odstránenie kostenných výrastkov.
Sú dva rôzne prístupy k chirurgickému zákroku:
- prvý používa malý rez za uchom a nadmerne zväčšená časť kosti sa odstráni pomocou chirurgickej vŕtačky.
- druhý postup tiež používa vrták na odstránenie nadmerne zväčšenej časti kostí z vnútra samotného ušného kanálika.
Po operácii je dôležité, aby sa pacient počas 2-6 týždňov vyhýbal akémukoľvek pôsobeniu studenej vody, a chladu aby sa predišlo komplikáciám alebo infekciám.
Už si budete chrániť uši pri otužovaní a pri zimnom plávaní? :-)
Studená voda aj po operácii a jej vplyv na ucho
Opakované vystavenie uší studenej vode môže spôsobiť opätovný rast kostných výrastkov, no je skôr to zriedkavý jav, aby po ich chirurgickom odstránení bolo potrebné opať vykonať operáciu.
Môže sa exostóza vyliečiť sama?
Nie, nárast či zhrubnutie kosti, je nezvratný jav.
Prevencia – Ako sa vyhnúť ohluchnutiu či poškodeniu sluchu exostózou?
Vyhnite sa vystaveniu chladu pri veľmi silných vetroch. Používajte
- štuple do uší keď idete plávať
- Počas otužovania pri silnom vetre a chladnom počasí si chránte uši čiapkou
Diagnostika:
Na diagnózu exostózy je potrebné komplexné lekárske vyšetrenie zvyčajne otopológom, čo je otolaryngológ s ďalšou špecializáciou na sluch.
Zaujímavosti:
Suferi chladných vôd trpia exostózou až 6x častejšie ako surferi, ktorí surfujú v teplých moriach.
Skupina otužilcov v Bratislave
Ak sa chcete pridať otužovať, ste vítaní, tu je ucelená skupina otužilcov a plavcov:
Odborný Zdroj: www.californiaearinstitute.com
surferské ucho | plavecké ucho | exostóza | ucho | ohluchnúť | uši | ucho ponorenie hlavy | studená voda a uši | plávanie v studenom jazere | otužovanie v jazere | plávanie v ľadovej vode | plávanie v studenej vode | exostóza |
4 komentov