Chcete otužovať v studených jazerách a rozmýšľate, čo všetko si so sebou vziať? Potrebujete k otužovaniu vôbec nejaké pomôcky?
Na otužovanie potrebujete len jednu kľučovú vec.
Ale kedže je doba moderná zoznam „pomociek“ sa rozšíril.
Pozrieme sa zvlášť na:
- pomôcky na otužovanie
- pomôcky na zimné plávanie
Aké sú pomôcky na otužovanie?
Odpoveď vie byť veľmi stručná:
Uterák
Otužovanie vie byť veľmi lacná a jednoduchá aktivita.
Jedinú vec, ktorú naozaj potrebujete je „uterák“ a to je všetko.
Tu by sme mohli článok v podstate skončiť, lebo uterák je naozaj jediná podstatná vec, ktorú na otužovanie potrebujete.
Aby sme ale neukončili článok hneď takto radikálne pozrime sa ešte na niekoľko pomôciek, ktoré môžu byť užitočné.
Sekera
aby ste si mohli vyzekať dieru samozrejme. Ak je ľad dobre zamrnutý ani poriadna sekera nepomôže a najlepšia je asi motorová píla. preto je dobré chodiť na miesta, kde otužilci chodia, a diera tak zvykne byť už vysekaná, alebo ľad aspoň nestihne veľmi tuho zamrznúť.
Pončo – upgrade uteráka
Radšej pončo ako uterák, pončo ochráni pred prípadným vetrom, a vie tiež poskytnúť trošku súkromia pri prezliekaní, čo mnohým ľuďom príde vhod.
Plavky
a aby sme nezabudli PLAVKY, pokiaľ nejdete na naháča.
Podložka
Keď sú teploty pod bodom mrazu, a zem môže byť zmrznutá. To môže byť nepríjemné keď sa chcete po otužovaní obliecť a obuť. Malá časť karimatky, alebo uteráčik, na ktorý sa postavíte dobre odizolovať nohy od mrazivej zeme. Veľmi pohodlné na tento účel vedia byť aj kroksy.
Čiapka
osobne nerozumiem ľuďom prečo si dávajú čiapku.
Je pravda, že štandardne stráca človek najviac tepla práve cez hlavu. Otužovanie je však práve o vystavení sa chladu. Preto, keď ľudia idú otužovať, a dávajú si čiapky už pri 10 stupňoch je to pre mňa nezrozumiteľné a osobne to neodporúčam. Otužovať treba celé telo.
Praktický význam v čiapke však vidím pre ľudí s dlhými vlasmi, ktorí si ich tak môžu zafixovať pod čiapku, aby si ich počas otužka nenamočili. V prípade mrazivého počasia to môže pomôcť
Sandále alebo obuv
Ak pôjdete otužovať na vám neznáme miesto alebo na miesto kde sú skaly či ostré kamene, sú sandále na mieste. Človek sa môže ľahko poraniť a pri zmrznutých chodidlách si zranenie vôbec nemusíte všimnúť. Sandále alebo topánky do vody vedia nohy pred poranením ochrániť.
Veľká taška napríklad od IKEI
Veci po otužovaní do veľkej tašky poľahky nahádžete, najmä keď ste zmrznutí. Aspoň mne to bolo oveľa príjemnejšie ako dávať vo vetre veci do ruksaku, a prípadne ho ešte so skrehnutými rukami zazipsovať.
Štuple do uší
Ak pri otužovaní ponárate hlavu, používajte štuple do uší. V skratke: Ochránia vás pred ohluchnutím.
Podrobnejšie informácie o syndróme surferského ucha môžete nájsť tu.
Hodinky
Je populárne a zároveň pravdivé vravieť, že otužujte podľa pocitu. Ja si však čas meriam, kontrolujem, aby som to náhodou neprepískol, a zároveň mi to pomáha lepšie spoznať a pozorovať samého seba.
Dobrú skúsenosť s hodinkami a zároveň teplomerom v jednom mám napríklad s Garmin Fenix 5 a vyššie.
Teplomer
Aj z obozretnosti aj zo zvedavosti je fajn vedieť akú tepotu má voda. Verím však že to vnímavý človek vie tteplotu aspon pri odhanúť podľa počasia.
Najlepšie teplomery sú pravdepodobne tie s čidlom, ja pouzávam na hodinkách.
Neoprénové topánky alebo rukavice
Téme neoprénových pomôciek či áno alebo nie, sa venujeme v tomto článku.
Neoprénové ponožky: Nie. Z nôh sa sťahujú, horšie sa vyzúvajú, a podľa môjho názoru nie sú vhodné. Nemajú ani podrážku, ktorá vás ochráni pred skalami, ostrými kameňmi, či sklom.
Pomôcky na zimné plávanie:
Pri zimnom plávaní dbajte obzvlášť na bezpečnosť a dobré zahriatie sa po tomto výkone, a navyče sú isto potrebné nasledovné pomôcky:
Okuliare
AJ keď sa dá plávať aj bez okuliarov, okuliare sú skvelou pomôckou pre plávanie v extrémnych podmienkach chladu. lepšie vidíte pod vodou, viete sa pošas plávania uhnúť prekážkam a tiež lepšie odhadnúť kde je dno a držať sa pri v plytších vodách
Ochrana hlavy
- Neoprénová čiapka alebo kukla
Ak sa idete pustiť do zimného plávania štýlo, že ponárate hlavu (napr. plávete kraula), kukla alebo neopréová čiapka je pravdepodobne na začiatok nevyhnutný základ. Hlava je totiž veľmi citlivá na chlad a na zadnej strane hlavy je termoregulačné centrum.
Na začiatok stačí napríklad 3mm neoprén, viac myslím, že nieje potrebné.
- Silikónova čiapka, alebo dve
Pokročilejší a skúsenejší zimní plavci už prejdú z neoprénovej čiapky na silikónovu čiapku. Niekedy používajú aj dve či tri vrstvy-čiapky. Je to však vysoko individuálne, a neznamená, že niekto je lepší, či horší, buď je to fyziológia, alebo preferencia.
Plávacia bójka, nafukovací plavák
Plávacia bójka pri zimnom plávaní je nutnosť. Pri zimnom plávaní, sa môže čokoľvek stať, a plávacia bójka je jeho základným záchranným prvkom, môžete sa o ňu v prípade potreby oprieť, alebo vyčkať na pomoc. Kŕč do nohy alebo sťažené dýchanie viete dostať aj v lete nehovoriac o plávaní v zime.
Zároveň do plávacej bójky môžete vložiť doklady, telefón či kľúče od auta, a predísť tak možnej krádeži svojich vecí. Dobrý a spoľahlivý plávací vak je niečo čo nikdy nepodceňte, a vždy na to pamätajte.
Pri súťažiach zimného plávania, sa už používajú aj ďalšie pomôcky, či vychytávky.
Nie však počas samotného plávania/otužovania, ale až po doplávaní. Tejto téme sa budeme bližšie venovať v v ďalšom článku.
Iné
pomôcky na otužovanie, otužilecké pomôcky, čo potrebujem k otužovaniu v jazerách , pomôcky na zimné plávanie, čiapka, štuple, podložka, kukla, silikónová čiapka, okuliare, teplomer, otužovacie pomôcky, otužovacie potreby, sekera
3 komentov