AkcieInéPlávanie

Ako sa pripraviť na preplávanie Dunaja – TransDanubeSwim?

Ako sa pripraviť na preplávanie Dunaja: Skvelá akcia s nezabudnuteľným zážitkom.
BUBO neorganizuje len výnimočné dovolenky do exotiky, ale aj jedinečnú akciu, ktorá každoročne priláka množstvo odvážlivcov a športových nadšencov – Trans Danube Swim. (Otužilecká zľava na prihlásenie tu)

Táto udalosť každoročne naberá na popularite a počet účastníkov neustále rastie. V roku 2023 sa jej zúčastnilo takmer 2000 ľudí.

Z preplávania Dunaja spolu s TDS netreba robiť veľkého strašiaka, ale treba sa na to zodpovedne pripraviť.

Preplávanie druhej najväčšej rieky Európy je nezabudnuteľným zážitkom. Pocítite silu Dunaja, budete mať výhľad na reštauráciu UFO, Bratislavský hrad a to všetko zažijete v jedinečnom Dunajskom tobogáne. Je to jednoducho zážitok, ktorý stojí za to.

Dunaj, druhá najväčšia rieka Európy, je známa svojim silným prúdom. Jej názov pochádza z latinského mena rímskeho boha Danubia.

Štart Trans Danube Swim, Dunaj, Bratislava
Štart Trans Danube Swim, Dunaj, Bratislava

 

Plávanie a skúsenosti

  • Ste dobrý plavec?

V prvom rade by ste mali byť dobrý plavec.  Nie rekreačný plavec, ktorý si sem tam zapláva 50-100 metrov.

Dunaj má v tomto mieste šírku približne 300 metrov. Prúd je však silný a kým Dunaj preplávete na šírku, prúd vás unesie po toku rieky až o 1600 metrov nižšie.

Ak si sebou nie ste istý, nie je dobrý nápad ísť hneď plávať na Dunaj. Začnite pravidelne plávať v bazénoch a jazerách. Naberte plaveckú kondíciu, silu a obratnosť vo vode.

Preplavanie rieky Dunaj, Trans Danube Swim Bratislava
Preplavanie rieky Dunaj, Trans Danube Swim Bratislava

 

  • Otvorená voda

Nesmiete mať strach z otvorenej vody. Plávanie v otvorenej vode je iné ako plávanie v bazénoch a niektorí ľudia s tým môžu mať problém. Aj preto si pred takouto akciou vyskúšajte plávanie v otvorenej vode v jazerách.

  • Orientácia, ľudia a prekážky

Pri tejto akcii sa účastníci púšťajú po skupinách, pričom každá skupina má okolo 300 ľudí.

Je dobré plávať s hlavou nad vodou, aby ste videli ostatných účastníkov a vyhli sa zrážkam. Týmto spôsobom si tiež všimnete, ak niekto potrebuje pomoc, a v prípade potreby môžete zamávať na záchranárov.

V Dunaji a v každej rieke je tiež dôležité sledovať, či náhodou v toku nepláva kmeň stromu alebo konár, ktorý by vás mohol ohroziť.

Ako vyzerá štart na Trans Danube Swim si pozrite vo videu:

Bójka = vaša záchrana vo vode

  • Dôležitosť bójky

Keď sa chystáte plávať, nezabudnite si vziať plaveckú bójku. Dnes je bežnou výbavou pre každého rozumného plavca. Pred 30-40 rokmi sa bójky nepoužívali, pretože neboli k dispozícii. Dnes ich nájdete v každom plaveckom obchode.

  • Prečo potrebujete bójku?

Aj keď ste skvelý plavec, vždy pamätajte na dve veci: pokoru pred vodou a plánovanie. Vždy majte na pamäti, že sa môže stať čokoľvek – kŕč, nevoľnosť, vír, panika, či únava. Bójka vám môže zachrániť život, pretože sa jej môžete chytiť a odpočinúť si. Nemôžete sa spoliehať na záchranárov; záchranári riešia nepredvídateľné situácie, nemajú byť súčasť vášho plánu.

  • Rešpektujte vodné prostredie

Voda je iná ako súš. Keď odpadnete na súši, padnete na zem a niekto vám príde na pomoc. Vo vode takýto komfort nemáte – bez vzduchu a okamžitej pomoci sa môžete rýchlo utopiť. Pre Dunaj to platí desaťnásobne, keďže je silný a jeho kalná voda má viditeľnosť len približne 30 cm. Ak by sa niečo stalo, kde by vás tam našiel potápač? V Gabčíkove? Dunaj je nepotápateľný.

  • Zodpovedná príprava

TDS akcie na Dunaji sú vždy dobre zorganizované a počas akcie sa zastaví lodná doprava. Aj tak je potrebné sa na tieto akcie zodpovedne pripraviť. Noste bójky, aj keď sa cítite akokoľvek zdatný plavec. Nie je to hanba, je to znak zdravého rozumu.

Tok rieky a teplota vody

  • Silný prúd
    Tok Dunaja je skutočne silný. V závislosti od výšky hladiny naberá na svojej sile a niekedy ho skúsení plavci nazývajú tobogán. Čím vyššia hladina rieky, tým rýchlejší je prúd vody.
  • Vodné víry
    Dno Dunaja je upravené a členité, na dne sa nachádzajú aj rôzne veľké balvany a to prispieva k víreniu rieky.

Osobne nepoznám človeka, ktorého by stiahol vodný vír. Moji kamoši a dlhodobí otužilci, plavci Marek Košecký a Darinka vravia, že ak pri plávaní narazíte na víry je  dôležité nepanikáriť, zachovať chladnú hlavu.  Pomáha plávať prsia a čo najviac roztiahnuť ruky a nohy, podobne ako hviezdica, aby ste sa lepšie udržali na hladine. Robil som to podobne, no niekedy som to jednoducho preplával kraulom.

poznámka: Marek preplával Dunaj vyše 30x a z toho asi 4x v 2°C vode.

Marek Košecký a Vlado Pauco pri preplávaní Dunaja na TDS, zdroj: zdraveotuzovanie.sk
Marek Košecký a Vlado Pauco pri preplávaní Dunaja na TDS, zdroj: zdraveotuzovanie.sk
  • Teplota vody

Dunaj zvykne mať teplotu okolo 15-17°C, čo nie je práve termálna voda, alebo voda z teplej vane. Pre skúsených otužilcov je táto teplota brnkačka, ale bežného človeka môže takáto teplota vody zaskočiť.

Ako sa na to pripraviť? Otužujte doma sprchami.

Vystupovanie z vody

Vystupovanie z vody, Trans Danube Swim, Dunaj, Bratislava

Z vody sa vystupuje na viacerých miestach.

  • Pontón

Pri pontóne je dôležité, aby ste k nemu priplávali a nešli pred neho – viď obrázok. Ak k pontónu priplávate zpredu, je vysoké riziko, že voda stiahne človeka pod pontón a to je ozaj veľký problém.

  • Schody

Výstupné schody sú za pontónom, preto je dôležité, aby ste ku schodom priplávali spoza pontónu.

  • Breh a kamene

Ľudia tiež zvyknú vystúpiť z rieky skôr. Popri brehu Dunaja je však množstvo veľkých kameňov. Dávajte preto pozor na kolená a členky. Je vhodné mať skrčené nohy čo najviac. Vstávajte, až v najbližšom bode pri brehu, kde sa chystáte vystúpiť z vody. Majte však na mysli, že niektoré kamene môžu byť klzké.

Pre výstup vedia pomôcť topánky, ktoré však sťažujú plávanie. No vyber si 🙂

NIE alkoholu.

Pred športom nepite! www.zdraveotuzovanie.sk
Pred športom nepite! www.zdraveotuzovanie.sk

Videl som ako sa niektorí ľudia pred plávaním posilnili pekne rumíkom, vodečkou. Ľudia, toto naozaj nie. Alkohol k športu vobec nepatrí. A ísť nacenkaný preplávať Dunaj je riadna hlúposť. Ak si už ozaj chcete vypiť, tak to spravte po preplávaní na konci.

Prajem vám skvelé plávanie a nezabudnuteľný zážitok pri preplávaní Dunaja. Nech je to pre vás všetkých inšpiratívna a bezpečná akcia plná radosti a nových priateľstiev. Užívajte si každý moment tejto úžasnej skúsenosti.
Otužovaniu a plávaniu zdar
Vlado

 

 

Vladimir Pauco

Pracujem s IT, robím fotografiu, dokumentaristiku a šport. Otužovanie je jedna z mojich vášni.

Súvisiace články

Back to top button