EDIT: Aktualizované 1.7.2021
Otužujte, otužovať môžete aj v lete!
Ak s otužovaním chcete len začať, leto poskytuje príležitosť sa do toho pustiť v miernom tempe.
Ak ste si zamilovali otužovanie v zime a kúpanie sa v ľadových jazerách, pravdepodobne budete mať počas teplých mesiacov otužilecký absťák. S otužovaním však môžete pokračovať aj v lete. Síce nie v takých extrémnych podmienkach, napriek tomu je to dostatočne prospečné pre zdravie a psychiku a dobré pocit zo sebadisciplíny.
Čo je to otužilecký absťák?
Je to stav, kedy človeku výrazne chýba kúpanie v ľadovom jazere, ten dobrý pocit z toho všetkého, tie endorfíny, ten pokoj, tá meditácia, a ten malý počet ľudí v jazerách. Nie ako v lete, keď jazerá praskajú vo švíkoch. 😀
A čo s tým?
To je tá hlavná otázka, Čo s otužileckým absťákom.
Na to eistuje jednoduchá odpoveď: Otužujte kde sa dá.
Poďme sa na to pozrieť postupne:
Umývanie rúk studenou vodou
Umývajte si ruky studenou vodou. Kedy? Stále 🙂
Studená sprcha – je totálny základ
Studená sprchá je úplný základ. Dávajte si studenú sprchu každý deň, bez výnimky. A vždy, ozaj vždy, keď si dáte sprchu, ukončte ju studenou sprchou. Ak toto splníte, už ďalej ani nemusíte čítať. 🙂 Niektorí ľudia studené sprchy neznášajú , lebo sa im zdá, že je to psychicky náročnejšie, ako kúpačka v ľadových vodách. No nezostáva nič iné, len sa prekonať a aj túto aktivitu si obľúbiť.
Za mňa je to najjednoduchšie riešenie, lebo studená voda je na Slovensku vždy dostupná. Našťastie, lebo v teplých krajinách ani tá studená voda nie je studená. Hlavný problém je tým vyriešený. Otužujte každý deň 😉
Ľadová vaňa
Opať aktivita, ktorá sa dá ľahko spraviť, napustite si plnú vaňu studenej vody, a šup do nej. Teplota vody zo studeného kohútika sa líši, v závislosti, kde ste, a ako máte riešené potrubie. v Bratislave sa mi počas zimy podarilo namerať aj 11°C , a to považujem za už zaujímavú teplotu. V lete zas oklo 13-14°C , žo tiež nie je zlé. Ak ste šťastlivec, a bývate pri horách máte o naozaj studenú vodu postarané.
Problém otužovania vo vani je, že v takej štandardnej vani sa človek veľmi nepohne a aj sa unudí. Môžete si to však spestriť meditáciou, zameraním sa na vlastný dych, alebo si pustiť hudbu z homepodu a tak. Po 10 minútach vo vani však aj teplota vody vo vani stúpa a preto si môžete nechať tečúcu vodu, a teplú vodu z vane pomaly vypúšťať.
Čerešnička na torte je , keď si donesiete z obchodu kopec ľadu, a nasypete ho do vane. Potom je ten kúpeľ ozaj ľadový.
Kryokomora
Ak ste v meste kde je kryokomora máte šťastie, môžete chodiť do kryokomory Jej ozdravné úžinky sú všeobecne známe, a ak si ich chcete pozrieť, pozrite si poznámku pod čiarou. Akciu na Kryokomoru za najlepšiu cenu v Bratislave sme dohodli s RCC life = viac info tu.
Horské potoky
Pri túre v horách si môžete nájsť chvíľku času, a vojsť do potoka. Samozrejme len v časti, kde je k potoku dobrý prístup, a kde to je bezpečné, Voda z horského potoka môže mať aj 6°C, čo počas teplejších mesiacov určite poteší každého otužilca. Najlepšie v oblastiach kde to nie zakázané (napríklad mimo TANAPu).
Vietor
Keď zafúka, nebabušte sa hneď. Také príjemné ochladenie je miernou formou otužovania, žo je prospešné pre v8as a zároveň tým idete príkladom aj pre svoje deti.
Pobyt v chladných krajinách
Výlet do hôr a studených krajín prinesie aj možnosť dobrého otužovania. tu patria krajiny ako napríklad, Kanada, Aljaška, Grónsko, Island, no tiež hory ako Himalaje, Latinská Amerika, a v neposlednom rade je pre mnohých snom Antarktída. To už je ale iná káva.
Poznámka pod čiarou :
Plesá? Pozor v plesách sa nekúpe !!!
Pre viac informácií si prežítajte článok o dopade kúpania sa v plesách.
Zdroj ku Kryoterapii:
http://www.kryo.sk/zdravie-a-liecba/
Terapeutické účinky Kryokomory
Kryoterapia je bezpečná terapia, a vstupu do predkomôrky a kryochorii predchádza lekárske vyšetrenie, vhodnosť alebo nevhodnosť tejto terapie sa odporúča podľa informácií o zdravotnom stave pacientov.
Stimuláciou mechanizmu samoliečenia má kryoterapia široké spektrum účinkov. Používa sa na liečbu reumatológie, pediatrie, ortopédie, chirurgie a neurochirurgie a fyzioterapie. Vedecký výskum, ako aj praktické skúsenosti priniesli vynikajúce výsledky pri nasledujúcich diagnózach:
- Zápalové ochorenia pohybového ústrojenstva (reumatoidná artritída, reumatická horúčka)
- Degeneratívne ochorenia kĺbov a chrbtice (artritída), choroby medzistavcových platničiek, bolesti chrbta
- Reuma
- Roztrúsená skleróza
- Zmeny svalov, kĺbov a šliach po zranení (pomliaždenie, hematóm atď.)
- Ochrnutie, spastická kontraktúra v končatinách
- Primárna a sekundárna osteoporóza, artritída a artróza
- Fibromyalgia (bolesť mäkkých tkanív kĺbov)
- celulitída
- Ťažkosti pri menopauze
- Primárne a sekundárne zápalové zmeny
- Alzheimerova a Parkinsonova choroba
- Stavy po detskej mozgovej obrne
- Degeneratívne zmeny spôsobené chybnými motorickými nervami
- Psoriáza, dermatitída, ekzém
- Príznaky migrény a depresie
- Erektilná dysfunkcia
- Nespavosť a chronická únava
- Táto metóda je veľmi užitočná pri bakteriálnych a bakteriálnych zápaloch kĺbov, bolesti chrbtice a kĺbov a hybnosti detí so spina bifida.
Kryoterapia významne stimuluje imunitný systém človeka, rieši problém kožných ochorení a ekzémov, psoriázy, celulitídy, používa sa aj pri invazívnych chirurgických výkonoch – pri operáciách. Má dobrý účinok na pacientov s malígnymi nádormi vo fáze terminálneho ochorenia – svojím analgetickým účinkom a úľavou od bolesti. Po predchádzajúcom úplnom vyšetrení je vhodný pre kardiovaskulárne ochorenia pri metabolickom syndróme (cukrovka, obezita, vysoký tlak v závislosti od pôvodu). Pri liečbe kryoterapie sa zaznamenalo významné zníženie pasu, vyrovnanie systolického krvného tlaku a zvýšenie takzvaného dobrého cholesterolu – HDL, pozitívny vplyv na pacientov s diagnostikovanou roztrúsenou sklerózou – zvýšený pohyb končatín.
Má pozitívny vplyv na depresívnych pacientov, v strese – spôsobuje pocit radosti a eufórie, teplo a odstraňuje pocit úzkosti (potvrdené 4/5 návštevníkmi), tiež indikuje vymiznutie bolesti hlavy, zvýšenú sexuálnu aktivitu, liečbu alergie na chlad, zvonenie v uchu… Kryoterapia je pre širokú skupinu ľudí, ktorí trpia zdravotnými problémami alebo majú záujem o svoje zdravie.
Napriek mnohým pozitívnym účinkom nie je kryoterapia vhodná pre ľudí trpiacich alergiou na chladné, tehotné ženy a pacientky s neliečeným vysokým tlakom. Ďalšie kontraindikácie môže určiť lekár pri osobnej konzultácii a vyšetrení pred prvým vstupom do Kryochamberu.
Niekoľkoročné skúsenosti viedli k definovaniu prekážok, pre ktoré nie je možné absolvovať liečbu kryoterapiou:
- netolerancia a alergia na chlad
- strach z uzavretých priestorov – klaustrofóbia
- podchladenie organizmu
- Raynauldova choroba
- alergia na chlad
- mieste poruchy prekrvenia
- chudokrvnosť
- užívanie niektorých liekov – neuroleptík a alkoholu
- znížená funkcia štítnej žľazy
- onkologické ochorenia
- mentálne poruchy spojené s abnormálnym potením
- tehotenstvo
- infekčné ochorenia
Zo strany obehového systému nie je vhodné absolvovať celotelovú kryoterapiu v týchto prípadoch:
- chyby chlopňového aparátu srdca (zúženie chlopní)
- ICHS pri nedostatočnosti obehu
- ťažké formy astmy
- ťažká cukrovka
- poruchy rytmu srdca a kľudovej srdcovej frekvencie nad 100 pulzov.min-1
- pľúcny edém
- vážne ochorenia pľúc
otužovanie v lete | ako otužovať v lete | otužovať | studená sprcha | kryokomora | studená voda | otužovanie