Otužovanie od najútlejšieho detstva
Keď sa nám narodila naša Magdalénka, bol to nový míľnik v mojom živote. Naše prvé dieťa, na jednej strane nekonečné šťastie, na druhej strane množstvo nových udalostí, neznámych výziev a prekvapení. Od jej ranného detstva zahŕňame Magdalénku do našich dobrodružstiev a objavovania sveta.
Ako sa vraví, pre dieťa chceme len to najlepšie, tak som rozmýšľal aj nad otužovaním. Dieťa si všetko osvojuje zo svojho okolia, doslova nasáva. Spôsoby komunikácie, zvyky aj zlozvyky. Doma otužujem každý deň a v zime chodievam do jazera 4-5x do týždňa.
Kedže chodím do práce, zároveň fotím dokumentaristiku (www.vladivlad.com), robím zábery s dronom, a mám svoje ďalšie koníčky, zaberá to všetko veľa času. Nemôžem sa len tak z domu vypariť, chcel som aktvity čo najlepšie skĺbiť s rodinou, a tak na moje otužovačky chodila naša Magdalénka niekedy so mnou 🙂 A ja som ju brával veľmi rád. (a stále beriem)
Najprv len ležala v kočíku, neskôr v ňom sedela, teraz už s radosťou pobehuje po brehu a teší sa prírode a vtáčikom navôkol. Keď bola s nami mama, dávala na ňu pozor, keď nie, dali na ňu pozor otužilci či otužilkyne z partie. (vrelá vďaka dievčatám z klubu ZP Delfíny, Ľadové Medveďe Bratislava, ale aj návštevníkom Draždiaka).
Malá sa dívala von z kočíka so širokým úsmevom na tvári. Niekedy som ju z vody upokojil a povedal som jej: „Počkáááj, hneď prídem.“ Potom som ju pohladil a rýchlo sa vrátil do vody.
Pošas týchto aktivít nám bolo každému jasné, že malá to len tak na pozorovateľa nenechá.
Zoznamovanie s chladom – bude chlad strašiak?
Bolo zrejmé, že v takomto veku ešte nemá Magdalénka vyvinutú termoreguláciu. Avšak rozhodol som sa, že ju postupne zoznámim s chladom tak, aby to pre ňu bolo bezpečné a bez emocionálnych šokov. Cieľom bolo, aby vnímala chlad ako prirodzenú súčasť života, nie ako nebezpečného strašiaka.
Samozrejme moje predstavy sa niekedy nestretli s pochopením u maminy, ale keďže aj mamina sem tam otužuje, nebol to až taký veľký boj.
Snehové vločky, studené jazero
Keď prvé snehové vločky začali tančiť vo vzduchu, chytali sme ich do dlaní. A keď na kvetináče napadol sneh, chodili sme na balkón skúmať túto čudesnú hmotu, vložili sme rúčky do snehu a mačkali ho, nie dlho, len chvíľku, tak aby to dieťatku nebolo nepríjemne, ale aby to bolo príjemné poznanie, aby ho to potešilo, pomohlo spoznať sneh a chcelo sa k snehu vrátiť.
Pri jazere sme sa dotkli prvého ľadu a keď bola Magdalénka malinká, len sme sa jemne dotkli rúčkami studenej vody v jazere. Dnes sa v nej rukami člapce, a len ťažko ju dostaneme von z vody.
Posedenie na balkóne
Mám svoj každodenný ranný rituál – sadnem si balkóne v trenírkach, bez ohľadu na ročné obdobie – teda aj v zime – a dám si ovocie a k tomu teplú kávu alebo teplý čaj.
Len v trenírkach, bosý sem tam aj v tričku, aby sa nepovedalo. To platí aj v zime. Magdalénku som vždy vzal so sebou a pre mňa to boli krásne chvíle. Samozrejme, keď Magdalénka videla, že som bosý, dala si dole ponožky a pokúšala sa chodiť po balkóne bosá. Až kým sa mamina neobjavila a nenavliekla jej ponožky naspäť. A mňa prepichla pohľadom. 😀 Ale tak vieme, že to bolo z lásky a starostlivosti o dieťa. 😉 Z môjho pohľadu bol však účel splnený, a tak som sa len šibalsky pousmial.
Umývanie
Pri umývaní Magdalénky som vždy nastavil trošku chladnejšiu vodu. Nie veľmi, ale tak trošku.
To bolo naše postupné zoznamovanie s chladom. Nie so strachom z neznámeho, ale ako s príležitosťou objaviť niečo nové.
Sprchy a zábava
Keď sme začali chodiť na plávanie, vždy sa po plávaní sprchujeme. Magdalénka však nikdy nedovolila, aby sme jej odobrali sprchovaciu hadicu. Ako každé dieťa, miluje každý dotyk s vodou. Boj o hadicu a sprchovanie bol nekonečný. Vzdal som teda boj o hadicu, počkal som kým sa sprcha vedľa uvoľní a vzal som si tú druhú sprchu. Ako vždy, sprchoval som sa aj studenou vodou a studená voda „čírou náhodou“ nasprškala aj na Magdalénku.
Využil som túto príležitosť a jemne som jej osprchoval nožičky, a ruky bez toho, aby som prechádzal na ďalšie časti jej tela. Tento rituál sme si zachovali po každom plávaní a aj doma po každom kúpaní, či na terase. Príjemne som osprchoval nožičky, rúčky a na základe jej reakcie som pokračoval vyššie, alebo som sa zameriaval len na nohy a ruky. Pri tom sme sa spoločne smiali a veselili. Robíme to tak dodnes.
Pri studenej sprche treba byť vnímavý na to, ako sa dieťa cíti. Nikdy by sme nemali presadzovať niečo na silu. Mali by sme to vnímať ako zábavu a keď dieťa nie je vo svojej najlepšej nálade, postačí osprchovať iba nožičky a nechať to tak.
Pôsobí to ako idylka, ale… je nevyhnutné byť vnímavý. Je dôležité sledovať a vnímať, ako sa dieťa cíti. Nesmieme siliť situáciu, ale nechajme to celé jedna veľká zábava. Je možné, že dieťa nie je vždy v nálade, a preto maximálne sa zameriam iba na osprchovanie nožičiek a hotovo.
Pri tomto prístupe si niekedy všimnem, že keď chladná sprcha zasiahne bruško Magdalénky, jej oči sa rozšíria a ústa sa jej otvoria ááá… Rozmýšľal som, ako v takýchto situáciach ďalej.
Zatiaľ najlepší spôsob sprchy:
Dnes už má malá 2 roky, a v sprche to vyzerá tak, že kým sa sprchujeme vlažnou vodou tak je sranda. Ale keď pustím studenú, Magdalénka ju na celé telo samozrejme veľmi nechce, je však pripravená vziať mi sprchu a studenou vodou ma celého ošpliechať. Vezme mi tú sprchovú hlavicu a už ma ňou Magdalénka sprchuje. Ja pri tom výskam a Magdalénka sa aj tak tou studenou vodou celá ošpliecha, takže vlastne osprchuje aj seba 😀
Takto vyzerá naše otužovanie. Podobne to môžete to skúsiť aj vy. S ohľadom na dieťa, a so smiechom. Alebo si nájsť inú hru.
Zasnežená jarná terasa
Minule u babky za mnou vybehla na jemne zasneženú terasu, samozrejme ja bosý, malá za mnou bosá. Babka zalamuje rukami, ale keďže aj babku som nahovoril na otužovanie a úspešne aj spolu s dedom dávajú už štvrtú sezónu, nakoniec vždy povie, len opatrne, dávaj pozor, je to ešte dieťa.
Poteší aj studený jarný dážď.
Jarný svieži dážď vždy poteší. Nie na dlho, aby dieťa neprechladlo, ale nech sa dieťa spriatelí aj s dažďom. Niekoľkokrát sme tak vybehli u babky na záhrade. Aj u nás v meste sme vybehli v sandáloch pred blok, trošku sme sa pojašili, zmokli a šli rýchle domov. Netreba byť zbytočne dlho, nech to neprepálime.
poznámka: Zatiaľ, čo Magdalénka chodí do jasiel, nebola chorá. Možno je to aj tým otužovaním.
Inšpirácia pre malých odvážlivcov:
Nápady na otužovanie detí:
- Snehové radovánky alias hry so snehom (chytanie vločiek, stavanie snehuliakov, snehových anjelov a snehových gulí.
- Studená voda v každodenných aktivitách: Podporovať umývanie rúk aj tváre studenou vodou, čo pomáha posilňovať toleranciu voči chladu.
- Osviežujúce šantenie: šantiť so studenou sprchou alebo so záhradnou hadicou, je samá radosť a dodá pocit osvieženia.
- Chodenie na boso po tráve: Dovoliť deťom chodiť na boso na tráve, čím sa stimuluje chodidlo, predchádza sa plochým nohám a zároveň sa pocíti chlad a príjemné pocity.
- Spoznanie chladného dažďa: Keď príde jarný alebo jesenný dážď, povoľte deťom sa prejsť von s tričkom alebo ľahkým oblečením, aby sa zoznámili s pocitom chladného dažďa.
- Otužovanie mysle: Podporovať pozitívny postoj detí k otužovaniu, vysvetľovať im výhody a ísť im príkladom, že aj vy sa otužujete.
- Príroda a obliekanie naľahko: podporovať striedme obliekanie, vyhýbať sa zbytočnému neustálemu prehrievaniu, chodenie v tričku aj v obdobiach jar, jeseň, zima
Máte iné nápady, napíšte a doplním ich.
Buďte vzorom pre deti: Otužovanie a dôležitosť príkladu dospelých
Pamätajte, že najlepším spôsobom, ako presvedčiť deti, je byť im príkladom. Našou odvahou a oddanosťou v otužovaní ich budeme inšpirovať a povzbudiť. Zmeňme svoje pohodlné prostredie na jedno plné výziev a možností. Ťažko sa snažíte presvedčiť dieťa, aby išlo do studenej vody, keď sami oddychujete vo vyhriatej vani 🙂
„Ak chceš, aby tvoje dieťa vykročilo do neznáma, musíš byť prvým, kto prekročí prah.„
Preto sa pohnite odvážne dopredu, zanechajte pohodlie a vyjdite zo zóny komfortu. Ak chcete, aby deti prijali otužovanie s nadšením, musíte sa aj sami aktívne zapojiť do týchto aktivít. Myslím, že mnohými nenávidená studená sprcha zohráva v tomto dôležitú rolu, keďže ju máme stále po ruke.
Urobte z otužovania spoločnú rodinnú aktivitu, ktorá prináša radosť a možnosť objaviť nové veci.
Vytvorte priateľskú atmosféru, kde bude otužovanie vnímané ako zábavná výzva a príležitosť na dobrodružstvo. Nech deti vidia, že nám záleží na našom zdraví a že sa pri otužovaní cítime skvele a že prekonávame samí seba.
Ak ste ešte nezačali, návod pre dospelých Ako začať otužovať.
Držím vám palce a želám veľa úspechov pri otužovaní celej rodiny!
Otužovaniu zdar!
Vlado
Ako otužovať deti, otužovanie detí, deti a otužovanie, deti a studená voda, deti a studené sprchy