Intro
Otužovanie vzduchom je menej intenzívne ako otužovanie vodou. Ale aj beh na chladnom vzduchu má svoje riziká.
Otužovací beh, beh v zime
Beh v šortkách môže byť príjemná skúsenosť aj počas zimy. (baby samozrejme aj športovú podprdu).
Rozcvička!
Pred každým behom pamätajte na rozcvičku. Ľudia ju často vynechávajú, pri otužovacom behu sa však svalstvo stiahne viac a hrozí riziko zranenia. Dobrá rozvička je preto namieste.
Energia
Otužovací beh nie je až tak o samotnom behu samotnom, kde sa má podať čo najlepší bežecký výkon, je to beh kombinovaný s otužovaním vzduhom, alebo otužovanie vzduchom kombinované s behom.
Počasie
Najlepšie sa behá na suchom vzduchu keď je bezvetrie. Vietor vie byť nepríjemný a pocitové teploty pri vetre sa značne znižujú, záleží od intenzity vetra. Najhoršia kombinácia je vlhký vzduch, mráz, a vietor.
Najzaujímavejší je beh keď sneží. Vtedy sa však vločky na tele topia a v prípade mrazu to nie je šťastná kombinácia, pozorujte sa, vnímajte sa.
Dĺžka trate
Myslite na dostatok síl. Keď človek behá v zime v šortkách je lepšie si zvoliť kratšiu trať ako zvyčajne. Pri nej má človek dostatok síl a zachová si rezervu.
Už pri kratšom behu sa človek otuží. Nie je cieľom, aby človek premrzol. Pri športovom výkone je telo počas behu prirodzene zohriate, ale majte na mysli, že človek sa aj potí.
Oblečenie
Pri otužovacom behu odporúčam mať so sebou vždy aspoň vrchnú časť termoprádla, aby ste si ho v prípade potreby vedeli obliecť.
Na čo pozor pri otužovacom behu v zime
Počas studeného vetra je dobré si chrániť uši, aby ste sa vyhli syndrómu surferského ucha, ktorý vzniká nie len pri studenej vode, ale aj pri studenom vzduchu.
Pri behu je tiež dobré dávať pozor na krk a chrbát v závislosti od vašej citlivosti na tieto časti.
Keď je krk dlhšie vystavený studenému vzduchu, najmä v kombinácii s potom, svalstvo sa môže dostať do kŕča.
Pri behu sa človek zvyčajne spotí. Neodporúčam po alebo počas behu zastaviť určite nie spotený. Poznáte to, po behu zastanete a s parťákom ešte trošku hodíte reč. Alebo počas behu náhodou stretnete známeho a patrí sa prehodiť pár slov.
V zime na to nie je priestor a pri týchto situáciách treba byť obozretný. Po skončení behu, je potrebné sa usušiť a ísť do tepla. Inak môže chrbát stuhnúť, stiahnuť niektoré svaly a výsledkom môže byť, že človeka sekne, alebo že ho bude pobolievať niektorá časť tela. Na seknutie v chrbte netreba stáť 5 či 15 minút, vie to prísť znenazdajky. Niekedy stačí ozaj chvíľka alebo to nesprávne „ofúknutie“.
Stiahnutý a stuhnutý sval môže ťahať aj stavce, či úpony, obmedzovať pohyb. Stuhnutý a stiahnutý sval je málo prekrvovaný a jeho funkcia je tak obmedzená. Stuhnuté svalstvo je tvrdé, strnulé a neflexibilné, ostáva akoby v kŕči. Svaly ktoré sa dostanú do kŕča môžu zatlačiť na nervy, sval hýbe stavcom, čo môže vyústiť až do potiahnutia platničky.
Na uvoľnenie a prekvenie svalov vie pomôcť teplá vaňa, sauna, alebo dobrá masáž, ale po seknutí je niekedy potrebná až pomoc odborníka.
V niektorých prípadoch pomôžu až obstreky alebo injekčná aplikácia ozónu.
Záver
Je dobré si uvedomiť, že bolesť krku alebo chrbta nevzniká len tak naraz, ale je zvyčajne výsledkom kombinácie viacerých faktorov vrátane životosprávy.
Otužovací beh nie je pre každého, netreba to siliť. S otužovacím behom radšej striedmo.
Po behu je dobré sa rýchle usušiť a následne byť v teple. Z otužovacieho behu musi mať človek radosť a prípadne dobrú partiu okolo seba. V suchu a teple, nezabudnite na dobrý strečing z ohľadom na svoje telo.
Držím palce pri zdravom otužovaní.
Čautéé
otužovanie, beh, otužovací beh, stuhnutý chrbát, seknutie, seknutý chrbát, lumbago, ústrel, ústřel, otužilci, seknuté kríže, stuhnutý krk, bloknutý chrbát, zablokovaný chrbát, otužovanie vzduchom, beh v trenírkach, beh v šortkách, trenkový beh, suché otužovanie, otužilecký beh, otužilec, beh v zime, behanie v zime,