Otužovanie detí je dôležitým prvkom pri ich vývoji a podporuje budovanie ich imunity. Návod na otužovanie pre dospelých sme popísali v článku „Ako správne začať otužovať„, a o dĺžke pobytu v studenej vode v ďaľšom článku. Bližší pohľad na otužovanie detí nájdete v nasledovných riadkoch:
Môžu deti otužovať?
Deti Áno. Batoľatá nie.
Novorodenec a malé dojčatá sa vzhľadom na nie úplne vyvinutú termoreguláciu rýchlejšie spotia a rýchlejšie podchladia . Batoľatá do jedného roku preto netreba otužovať. Dokonca je potrebné byť viac obozretný ak sa ide s batoľatom do veľkej zimy (vraj už pod -5°C). Na druhej strane, pri vyšších teplotách treba dávať pozor na prehriatie organizmu!
Deti nad 1 rok
S otužovaním detí v období 1-3 roky opatrne 🙂 Skôr striedmo, vlažná voda a podobne , určite nie do ľadovej vody, kde dieťatko može skôr zažiť šok. V tomto štádiu treba robiť všetko s láskou a opatrne.
Väčšie deti
S deťmi je to tak, všetko opakujú po rodičoch. Ak chcete aby vaše deti otužovali, najlpepšie je ich viesť príkladom. Deti samé opakujú to čo vidia u rodičov, a ak budete otužovať vy, budú to chcieť vyskúšať aj vaše deti. Všetko ostatné nútenie a prehováranie je ako tak nefunkčné a zbytočne robí dieťaťu stres a zlú spomienku.
Deti môžu kľudne otužovať, avšak, nemajú byť vo vode tak dlho ako dospelí, výborne na psychiky a nácvik pôsobí sprcha, no a čo sa jazier týka, nech si dieťa vojde do vody, pokiaľ mu to je príjemné a pokiaľ sa odváži.
Možno to bude po členky, možno po kolená, po pás, a možno si aj zapláva, závisí od veku. Pamatajte, že deti sú oveľa citlivejšie na vnem, a preto aj studenú vodu vnímajú inak, senzitívnejšie. V každom prípade, dávajte naň pozor.
Radosť
Dôležitý aspekt otužovania ale aj akejkoľvek inej činnosti je, aby mal z nej človek radosť. Ak pozorujete deti, ktoré sa hrajú a šantia s kamarátmi, často je im jedno ze nemajú v zime rukavice, alebo sa v studenom potoku šalia a smejú bez okolkov či sťažnosti na chlad. Tak nech je to podobné aj keď chcá ísť do jazera.
Trošku sa ošpliechať, pošantiť, zasmiať, a dieťa bude ochotné ísť do vody, alebo sa aj samo bude pýtať.
Naša trojročná neter až plakala keď ju nechceli pustiť do rieky Váh, ktorý mal vtedy 7°C . Tak som ju vzal, vošla po kolená, a bola spokojná. Smiala sa a o 30 sekúnd upaľovala von. potom opať do vody a opať von. Stačilo jej. Zato z 13 stupňového Dunaja nechcela von vôbec. A pritom sa bojí vody. Klepala zubami o 106 a so smiechom sme ju vzali von.
Neraz vidíme starostlivé mamy ako kričia na deti, „poď sa obliecť, lebo prechladneš“ a asi nie je vždy jednoduché, keď dieťaťu tečie sopel, ale treba nájsť taký zdravý stred aj v otužovaní a so zababušením detí to netreba prehánať.
Rôzne formy otužovania
Otužovanie má veľa foriem, a patrí medzi ne aj otužovanie sprchou, či otužovanie na studenom vzduchu. Pre deti preto môžete nájsť rôzne hravé formy otužovania, a vonku niekedy chvíľu šantiť na studenom vzduchu len v tričkách, alebo napríklad keď pôjdete vyniesť smetie, chodťe s detmi v šlapkách bez ponožiek a s krátkym rukávom. Uvidíte, deti si to užijú. a zlepá sa im nielen imunita, ale aj sloboda v pohybe a s chladom sa skamarátia, namiesto paniky, že musia mat šál a rukavice.
Držím palce, a prajem veľa radosti z otužovania vašim detvákom aj vám.
Radosť detí z otužovania | deti | otužilci | otužovanie | radosť | studená voda | deti v ľade | Kedy môžu začat deti otužovat? | Deti a otužovanie | Ako deti správne otužovať a kedy začať? | ako otužovať deti | kedy deti môžu začať otužovať |