Intro: Zimný plavec: Richard Nyáry
Richard Nyáry má za sebou veľa míľnikov, ktoré si mnohí ľudia nevedia predstaviť.
Preplával najznámejšie európske prielivy ako Gibraltár, Kanál La Manche, či v štafete Severný kanál.
Je jeden z piatich Slovákov (2023), ktorí zaplávali ľadovú míľu, to znamená 1650m vo vode ktorej teplota musí byť pod 5°C. Rišo zaplával ľadovú míľu vo vode 1,7°C .
Na súťažiach zimného plávania je jeho obľúbená disciplína plávanie na 1 km. Je kráľovská disciplína v zimnom plávaní. Prečo? Lebo plavec musí vo vode vydržať dlho a zároveň musí vedieť aj rýchle plávať.
Národné súťaže našich susedov
Podľa Riša je najnáročnejší Český pohár s najväčšou koncepciou. Človek sa musí zúčastniť mnohých súťaží a veľa, veľa plávať.
Richard Nyáry vyhral Český pohár v r 2017, neskôr vyhral Majstrovstvá Poľska v zimnom plávaní, majstrovstvá Rakúska. Nakoniec sa s priateľmi rozhodli oroganizovať súťaž v zimnom plávaní na Slovensku: Slovenský pohár zimného plávania.
Tejto súťaže sa zúčastňujú otužilci, zimní plavci z celého Slovenska.
Ako je organizované zimné plávanie vo svete?
Dnes na svetovej úrovni existujú dve organizácie, ktoré organizujú majstrovstvá sveta v zimnom plávaní.
- IWSA = International winter swimming association (Medzinárodná organizácia zimného plávania)
- IISA = International Ice swimming association (Medzinárodná organizácia ľadového plávania)
V roku 2023 sa Richard zúčastnil oboch podujatí – majstrovstiev sveta a z oboch priniesol medailu. Zo Slovinska dve zlaté v plávaní na 1000m a 450m a z Francúzska striebornú z trate 1000m.
Bezpečnosť
Všetky súťaže sú organizované s vysokým dôrazom na bezpečnosť a posledné majstrovstvá sveta mali veľmi vysokú úroveň. každým rokom sa zvyšuje úroveň organizácie, aj plavcov.
Na súťažiach je definovaný časový limit, a v prípade ak sa plavcovi nepodarí doplávať do cieľa v rámci limitu, alebo keď je zrejmé, že na checkpointoch je ďaleko za medzi-časom, jeho plávanie je v rámci bezpečnostných regulé ukončené.
Ako sa pláve v studenej vode
Pamätajte, že na plávanie v studenej vode potrebujete zimno-plavecké pomôcky, tie hlavné som spomenul v tomto článku.
Poďme k špecifikám zimného plávania:
- Stuhnutosť:
V studenej a ľadovej vode svaly stuhnú, šľachy sa poskracujú. Rozsah pohybu začína byť obmedzenejší ako v teplej vode. Pohyb pre človeka je tak náročnejší a pláva pomalšie ako v teplej vode. Najviac sú stiahnuté časti okolo ramien, a práve to značne spomalí pohyb paží, ktoré sú pre rýchlosť plávania tak dôležité.
Spomeňte si ako sa pohybujete, keď po otužovaní vyjdete z vody. Ak človek pobudne dlhšie ako 1-2 minúty, často je človek stuhnutý, môže mať pocit, že kráča vonku ťarbavo, zároveň veľmi opatrne, lebo akékoľvek pošmyknutie a zranenie premrznutého človeka je veľmi nepríjemné.
- Dýchanie:
Ľadová voda človeka obijme a akoby mu stiahne trup. Plávanie v ľadovej vode to veľmi náročné na dýchanie. Pri súťaži je to ešte ťažšie, keďže zimný plavec ide naplno, svaly potrebujú kyslík, no aj ochladená krv prúdi v tele pomalšie. Počas plávania sa niekedy stane, že sa človek pri pokuse nadýchnuť napije trochu vody. Stalo sa to iste každému plavcovi. Je to nepríjemné aj pri plávaní v teplej vode.
Keď sa pri nadychovaní počas zimného plávania v ľadovej vode človek nechtiac tejto vody napije, ľadová voda pôsobí ako dodatočný zvierač. Hneď je celý rytmus plavca rozhodený a ľahko vie prísť panika. Pri súťažiach, kedy ide človek naplno to platí dvojnásobne.
- Bolesť rúk:
Mnohí ľudia zažívajú pri otužovaní bolesť rúk. Vraví sa že tréningom sa daná bolesť zmenšuje a z osobnej skúsenosti to viem potvrdiť. AJ keď nemusí zmiznúť úplne je to oveľa znesiteľnejšie ako na začiatku.
Otužovanie je však šport, ktorý citlivo reaguje na vaše mnomentálne rozpoloženie, únavu, celkový stav, stres. Počas plávania v ľadovej vode sa tak bolesť rúk vie dostaviť aj u trénovaných otužilcov.
Richard Nyáry – nie len majster sveta
Rišo je milý, usmievavý a priateľský človek.
- Živobytie
Vlado: Rišo, čím sa živíš?
Rišo: Som trávnikár. (www.trávnikár.sk)
- Zmrznuté ruky a čo robiť keď ruky začnú bolieť?
Vlado: Mnohých pri otužovaní v ľadových vodch bolia ruky, a nohy, bolia teba niekedy ruky?
Rišo: No jasné, tiež ma niekedy bolia ruky.
Vlado: Ako sa s tym vyrovnávaš?
Rišo:
Keď plávem v ľadovej vode a bolia ma ruky, tak prstami cvičím, otváram a zatínam ruky v medzi zábermi, aby som tak rozhýbal a precvičil ruky, ktoré sú počas plávania takmer nehybné v tvare aby mali čo najlepší záber. Asi to robím aj keď je ruka nad vodou.
poznámka Vlada: Ja som si to tiež vyskúšal, netreba čakať žiaden termál, ale pomáha to.
Vlado: A nohy?
Rišo: Nohy len ťahám, kopem nimi, ale myslím, že nie je veľa vecí, čo by človek s nohami vedel spraviť.
- Richard a plávanie:
Aj v týchto podmienkach dosahuje Richard výborné plavecké časy. Pri kilomeri v ľadovej vode šiel v priemere 1:25 min na 100m, čo je vynikajúci výkon.
- Richard a tréning:
Vlado: Koľko denne plávaš?
Rišo: „Každé ráno si idem zaplávať, približne 3 kilometre na bazén. Bazén je nutnosť, nedá sa to natrénovať len v ľadovej vode. Človek potrebuje mať naplávané kilometre a kilometre. Je to pre mna reset.“
- Odkaz pre otužilcov
Vlado: Čo by si rád odkázal otužilcom?
Rišo: Nestojte ale plávte! Plávanie je ten pohyb, ktorý otužovanie ešte znásobí a robí z neho dôkladnejšiu športovú aktivitu. A neplávte sami, plávte a otužujte spolu, otužovanie nie je individuálna aktivita, naopak je to tímová aktivita a otužovanie vie ľudí veľmi zblížiť. Tiež, nie vždy sa ti chce nemáš náladu ale keď idú ostatní ideš aj ty a napokon sa cítiš oveľa lepšie a po studenej vode sa zlepší aj nálada.
Keď niekedy vidím, ako ide 1 človek do vody a o 200 metrov druhý, príde mi škoda, že nejdú spolu.
Najnáročnejší moment
Vlado: Ktorý moment sa ti najviac vryl do pamäti, ktorý bol pre teba najnáročnejší?
Rišo: Neviem či to bol najnárošnejší, ale živo si pamätám na viacero situácií. Napríklad:
- Pri plávaní cez kanál La manche jedno z pravidiel je, že sa nesmiete dotknúť lode, inak je váš pokus diskvalifikovaný. Teraz mi napadá ten moment, keď som pri plávaní v štafete na Lamanchi tam aj naspäť striedal Ondreja Péka, boli pri tom také veľké vlny, že sa skoro dotkol lode a ja som pri tom celý stuhol. Celá námaha by vyšla navnivoč.
- Pri inom plávaní zas boli také vlny, že celá posádka vracala a ja ako plavec som sa bál, že popadajú do vody.
- Pri plávaní štafety cez Severný kanál sme stretli veľa medúz. Pri pravidelnom striedaní plavcov boli všetci plavci unavení a hotoví. Keď som šiel ako predposledný, a videl som ako sú ostatní plavci vyčerpaní, povedal som si, že toto už doplávem dokonca, nech už nemusia ísť do studenej vody medzi medúzy.
======================
Dover, Kanál La Manche, Lamanšský prieliv, English channel, Severný kanál, Gibraltár, Slovenský pohár zimného plávania, Poľský pohár zimného plávania, Český pohár zimného plávania, IWSA, IISA,
Kriedové Útesy, Anglicko, Útesy, Odtoková Hrana, majstrovstvá sveta, mistrovství světa, bezpečnosť